Chrysamed Worm-Ex ile Ağaç Kurdu / Tahta Kurdu Mücadelesi

Ağaç Kurdu / Tahta Kurdu ile Mücadelede Kesin Çözüm

Tahta kurdu (Anobium punctatum) Ağaçla beslenen ve ağaçların derinlikleinde yaşadığı için mücadelesi zor olan yayılmacı bir böcek türüdür. Aynı zamanda “tahta biti”, “ağaç kurdu” olarak da bilinirler. Beyaz, kırmızı ve siyah karışımı renkleri vardır. Ömrünün önemli bir kısmını ahşap yiyen bir larva olarak geçirir ve ahşap larda ince, tünel benzeri izlerin oluşmasına yol açar. Bu şekilde ahşap zeminlerde zayıflamaya ve kırılmalara sebep olur. Tahta kurdunun en önemli belirtisi, ahşabı yerken çıkardığı sesler ve oluşturduğu ahşap tozlarıdır. Dişi tahta kurtları tek seferde 100 kadar yumurta bırakabilir. Çok hızlı çoğalan tahta kurtları bulundukları yere kısa sürede büyük hasarlar verebilir.

Worm-Ex

Üstün CHRYSA Nano-Kapsül teknolojisi ile üretilen Chrysamed Worm-Ex ürünümüz tahta kurduna karşı tam koruma sağlar. Su bazlı olup, PBO, Solvent ve toksik çözücüler içermezler. Chrysamed ailesi olarak ürettiğimiz insektisitler tahta kurtlarının nefes almalarını sağlayan trake sistemlerini etkileyerek onları uzaklaştırır ve yok eder. Biyolojik etki sayesinde tahta kurtları bağışıklık kazanmaz ve normalden fazla yumurta bırakmaz.

Uygulama

Chrysamed Worm-Ex her tür ahşap yüzeye uygulanabilen, kokusuz ve leke bırakmayan bir üründür. Kapı, pencere, mobilya gibi ahşap yüzeylere yaklaşık 50-100 cm uzaktan en ince ayarda ve bolca püskürtülerek uygulanır. Chrysamed Worm-Ex itici gazlar içermediği için uygulama yaparken kapı ve pencereleri kapatmaya, evi terk etmeye veya havalandırmaya gerek yoktur. Chrysamed Worm-Ex’in uzaklaştırıcı özelliği sayesinde sadece tahta kurtlarına karşı değil, bit, pire, uyuz böceği, tahtakurusu gibi diğer parazitlere karşı da koruma sağlayabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki, haşereler ve böcekler ekolojik dengenin bir parçasıdır. Chrysamed ailesi olarak amacımız tüm haşereleri yok etmek değil, doğanın dengesini bozmadan, onları sizlerden ve olumsuz etkilerinden uzak tutmaktır. 

Tahta kurdu sorunu nun büyüklüğüne göre püskürtülerek veya ULV soğuk sisleme ile uygulanır.

Mobilya ve diger ahşap eşyalarınızı Tahta kurdundan korumak için ve çok derinlere inmemiş olan zararlıları yok etmek için püskürtme metodu ile ilaçlamak yeterli olacaktır.

Fakat çok uzun süre devam eden tahta kurdu sorunu olan durumlarda ve kalın ahşaplarda tahta kurdu ahşabın çok derinliklerine kadar inmiş olabilir. Bu tür durumlarda kalın ahşabın yüzeyine püskürtülen ilaç ağacın derinliklerinde bulunan böceği etkileyemeyebilir. Böyle durumlarda ULV ile uygulama daha etkilidir.

ULV ile uygulama için sorunun bulunduğu alan kapalı bir yer ise tüm kapı ve pencereler kapatılarak Worm-Ex ile 8-12 saat devam eden bir ULV uygulaması yapılmalıdır.
Açık alanlarda ise ULV cihazının nozel i ahşaplarda bulunan deliklerden ağacın içine sis püskürtülecek şekilde uygulama yapılır.

Normalde tek bir uygulama yeterlidir. Uzun süre devam eden sorunlarda, ağaçların derinliklerine inmiş böcekleri yok etmek için 2 hafta da bir uygulamanın tekrar edilmesi gerekebilir.

Diğer Pratik Bilgiler İçeriklerimize Göz Atın